Menu
Home Page

Governance

Farnborough Grange Nursery/Infant Community School is an academy in The Good Shepherd Trust, a family of church and community school academies within the Diocese of Guildford. 

 

The Trust has established Local Governing Committees for each of their academies. The Trust has delegated a number of activities to Local Governing Committees. Further details can be found within the Scheme of Delegation. Key activities include:

1)      Delivering excellent education for every pupil

2)      Enhancing the distinctively Christian character of our Church schools

3)      Ensuring sound financial management and effective use of public funds

 

The Local Governing Committee meets six times per year (more if required and at least once per half term) and all LGC members are expected to attend. The term of office for all LGC members is 4 years, unless otherwise stated. This excludes the Headteacher.

The LGC Chair is: Larry Peppin, who can be contacted by email here.

 

Farnborough Grange Nursery and Infant Community School Local Governing Committee 2020/21

All LGC member appointments are made by The Good Shepherd Trust. Meeting dates for the current academic year can be found here.

 

Name

Category of LGC Member

Responsibilities

Start date

End date

 

Dianne Pickford

 

General

SEND

Pupil Premium

Collective worship

PSHE & RSE

 

11/10/17

 

10/10/21

 

Jill Hughes

 

General

HR

EYFS Curriculum and Outcomes

Staff and Pupil Wellbeing and Mental Health

26/09/18

25/09/22

 

Larry Peppin

 

General

 

Chair

Safeguarding

Child Protection

SCR

English: Reading/Phonics/Writing/Vocabulary

Headteacher performance management

01/03/19

28/02/23

Jenny Cave

(relative of R.Wilkinson)

Headteacher n/a 01/09/19 n/a
Jo Hurst Staff  n/a 01/07/20 30/06/24
Jenny Bentley Parent 

Equality and Diversity

Key Stage 1 Curriculum and outcomes

01/07/20 30/06/24
Katie Edwards Parent 

Behaviours and Attitudes

Attendance

Website compliance

Communication with parents

01/07/20 30/06/24

Rob Wilkinson

(relative of J.Cave)

General

Finance and Resources

Human Resources

Health and Safety

 

17/03/21 16/03/2025
LGC  

Sports Premium

PE and Games

Risk Management

   

 

REGISTER OF INTERESTS as 29 March 2021                     

 

In accordance with the Academies Financial Handbook, the LGC members and their relevant business and pecuniary interests, including governance roles in other educational institutions, are recorded as follows:

 

Full name of LGC member

Name and Nature of Business

Nature of

Interest

Date of

Appointment

or Acquisition

of Business Interest

Cessation of

Interest

Date of

Declaration

Date of Review

Mrs Christine Lareine (Larry) Peppin

Potters Gate C of E Primary/St Andrew’s Infant School Local Governing Committee (LGC)

 

Hale Carnival Committee (charity)

Chair

 

 

 

 

 

Committee Member

 

November 2017

 

 

 

 

 

September 2015

Ongoing

 

 

 

 

 

Ongoing

20.10.2020

September 2021

Mrs Jenny Cave

FGNIS

 

Headteacher

September 2019

n/a

20.10.2020

September 2021

Mrs Dianne Pickford

Cherrywood Primary School

Governor

October 2016

Ongoing

20.10.2020

September 2021

Mrs Jill Hughes

n/a

 

n/a

n/a

n/a

20.10.2020

September 2021

Mrs Jenny Bentley

CJH Cleaning

 

Employee

August 2019

Ongoing

20.10.2020

September 2021

Mrs Katie Edwards

n/a

 

n/a

n/a

n/a

20.10.2020

September 2021

Mrs Jo Hurst

FGNIS

 

Employee

September 2019

Ongoing

20.10.2020

September 2021

Mr Robert Wilkinson

n/a

n/a

n/a

n/a

16.03.2021

September 2021

 

Governance information about the LGC can also be found on Get Information About Schools.

 

LGC members who have resigned or completed their term of office in the last 12 months:

Mara Bechkwin and Jo Hastings.

 

For more information about the Trust governance arrangements, please click here.

LGC meeting attendance 2019/20

Together, we grow our love for learning.
Top